Tracon 8

Tracon 8

Perustiedot

  • Aika: 14.-15. syyskuuta
  • Paikka: Tampere, Tampere-Talo
  • Liput: alk. 10 €, cosplaykilpailijoille alennuksia ja vapaalippuja
  • Tapahtuman tyyppi: Roolipeli- ja animetapahtuma
  • Kotisivut: tracon.fi

Cosplaykilpailujen tuloksia

Tuloksia syötetään vähitellen ja tarkennetaan kunhan tuomareiden perustelut saadaan tarkistettua.

WCS-karsinta

  1. Heidi Päivinen ja Maria Parviainen: Melty de Granite ja Maxima Enfield /Sakuya / Shining Hearts
    • Tuomariston perustelut: Nerokas näytös ja upeat puvut
    • Palkinto: Finaalimatka Japaniin kesällä 2013, lisäksi WCS-mitalit ja Eurokankaan 200 € lahjakortti finaalimatkan pukujen tekoon
  2. Aino Peltokoski ja Kaisa Sarvela: Sun Shang Xiang ja Bao Sanniang / Dynasty Warriors 7
    • Tuomariston perustelut: Yksityiskohtaiset puvut ja upeat propit
    • Palkinto: 2 kpl Samsungin kamera + tarvikepaketti, lisäksi WCS-mitalit
  3. Henna Lampinen ja Linda Seppälä:: Chacha ja Mitsuhide Akechi / Sengoku Arashi ~Nobunaga no Shou~
    • Tuomariston perustelut: Kaunista ja perinpohjaista käsityötä
    • Palkinto: 2 kpl Sinooperin 100 € lahjakortit, lisäksi WCS-mitalit
  4. Kunniamaininta: Oona Salla ja Annina Hyytinen: Shiny Chariot ja Atsuko Kagari / Little Witch Academia
    • Tuomariston perustelut: Hersyvän hauska ja mukaansatempaava näytös
    • Palkinto: Lajimitalit

Pukukilpailu / aloittelijat

  1. Lotta Luhtaniemi: Yuna / Final Fantasy X
    • Tuomariston perustelut: Kaunis työn jälki ja hyvä yhdennäköisyys hahmon kanssa
    • Palkinto: pokaali lajitunnuksella
  2. Kunniamaininta: nimimerkki Kumui: Hauru / Liikkuva Linna
    • Tuomariston perustelut: Hyvä yhdennäköisyys hahmon kanssa
    • Palkinto: lajimitali

Pukukilpailu / kokeneet

Puuttuvat tuomaritiedot lisätään pian.

  1. nimimerkki YumiKoyuki: Flemeth / Dragon Age II
    • Tuomariston perustelut:
    • Palkinto: pokaali lajitunnuksella
  2. nimimerkki jesmo: Kasumi Goto / Mass Effect 2
    • Tuomariston perustelut:
    • Palkinto: pokaali lajitunnuksella
  3. nimimerkki Hansku: Yuuko Ichihara / xxxHolic
    • Tuomariston perustelut:
    • Palkinto: pokaali lajitunnuksella
  4. Kunniamaininta: Sofia Flinck: Siam / Silent Hill: Homecoming
    • Tuomariston perustelut: yllättävä ja toimiva toteutus
    • Palkinto: lajimitali

NCC-karsinta

  • Finalisti - Siiri Pöllänen: Rachel Alucard / Blazblue: Calamity Trigger
    • Tuomariston perustelut: Hyvin harjoiteltu esitys, etenkin lipsynkkaus, upea puku ja porpit, kävelyä on selkeästi harjoiteltu
    • Palkinto: Finaalimatka, pokaali lajitunnuksella
  • Finalisti - Siiri Laiti: Princess Merurulince / Atelier Meruru: The Apprentice of Arland
    • Tuomariston perustelut: Hienot yksityiskohdat, hyvin treenattu ja positiivinen esitys, lavan käyttö plussaa
    • Palkinto: Finaalimatka, pokaali lajitunnuksella
  • Kunniamaininta - Mira Kirjakainen: Yuna / Final Fantasy X
    • Tuomariston perustelut: Elegantti esitys ja propin käyttö lavalla, tarkasti yksityiskohtaiset kuvioinnit
    • Palkinto: Lajimitali

Esityskilpailu

  1. Starblom: Varkaan Tanssin Evoluutio / Disney's Tangled
    • Tuomariston perustelut: Hyvä koreografia, huumori, toimivat kliseet, hyvä esiintyminen, mieletön crowd please
    • Palkinto: Pokaali lajitunnuksella
  2. ReplicArmory: The Iron Fists of Fury / Tekken 3
    • Tuomariston perustelut: Hyvä alku ja loppu, paljon wow-efektejä, hahmouskollisuus
    • Palkinto: Pokaali lajitunnuksella
  3. Duke and Bitches: Lumous / Vocaloid: Madness of Duke Venomania
    • Tuomariston perustelut: Hyvät puvut, ryhmädynamiikka, hyvä symboliikka
    • Palkinto: Pokaali lajitunnuksella

Yhteistyössä

Sangatsu Manga
Säätöyhteisö B2 ry

sekä

Sinooperi
Tietovelhot Oy

Genrewear

Rento tapa kylpeä

Tampere Kuplii ry

World Cosplay Summit

Japan Pop -lehti

Prayers from cosplayers